Zasady realizacji zajęć dydaktycznych w formie zdalnej

16-03-2020 r.
, red. Marcin Olech

Szanowni Państwo,

z uwagi na zawieszenie tradycyjnej formy prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz nawiązując do sformułowanych z tego powodu dyrektyw przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dodatkowych wytycznych wystosowanych przez Pana Prorektora Grzegorza Masłowskiego, chciałem poinformować Państwa o konieczności rozpoczęcia realizacji zajęć dydaktycznych w formie nauczania zdalnego, czyli z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

W niniejszym dokumencie chciałem przedstawić Państwu podstawowe informacje dotyczące zasad realizacji zajęć dydaktycznych w wymienionym wyżej trybie.

1. Nauczanie zdalne będziemy realizować z wykorzystaniem systemu poczty elektronicznej i systemu USOS.
  2. Korespondencję będę kierował bezpośrednio do poszczególnych grup laboratoryjnych i wykładowych, dlatego proszę o regularne sprawdzanie kont pocztowych.
  3. Treści postaram się przesyłać Państwo na bieżąco, choć mogą się zdarzyć drobne poślizgi, gdyż muszę określone treści Państwu przygotować.
  4. W każdym mailu znajdą Państwo informacje o nazwie przedmiotu, dacie spotkania oraz krótkie wprowadzenie do tematyki, która jest realizowana na danych zajęciach.
  5. Zazwyczaj do maila dołączone będą również instrukcje w postaci plików pdf z treściami dydaktycznymi, które chcę Państwu przedstawić, przykładami wykorzystania określonych metod czy narzędzi informatycznych oraz zadaniami do samodzielnego wykonania.
  6. W wypadku, gdy będą państwo potrzebować określone oprogramowanie, w mailu znajdą się również stosowne odnośniki do miejsc z których dane oprogramowanie można pobrać. W analogiczny sposób będę również przesyłał Państwu pliki z danymi, które będą wymagane do wykonania określonych fragmentów instrukcji.
  7. Jeśli chodzi o ewentualne problemy, które mogą Państwo napotkać przy realizacji poszczególnych zadań dydaktycznych to uprzejmie proszę w takim przypadku o kontakt mailowy. W związku z powyższym, za podstawowy środek konsultacji wykorzystywać będziemy komunikację asynchroniczną z wykorzystaniem poczty elektronicznej dostępnej na platformie USOS. Jeżeli będzie taka konieczność z Państwa strony, to możemy też umówić się na spotkania w formie czatu z wykorzystaniem określonego rozwiązania softwarowego, natomiast taki model jest mniej wygodny, gdyż wymaga poświęcenia przez obie określonego przedziału czasowego w danej chwili, niezależnie od rzeczywistego zapotrzebowania. Jeśli potrzebują Państwo takiej formy kooperacji proszę o kontakt, natomiast tymczasowo spróbujemy bazować tylko na konsultacjach prowadzonych z wykorzystaniem poczty elektronicznej i zobaczymy, jak będzie się to sprawdzać.

Reasumując, zachęcam do regularnego i skrupulatnego wykonywania przesyłanych instrukcji na bieżąco, gdyż treści te będą od Państwa wymagane na kolokwiach zaliczeniowych oraz na ogół stanowią one bazę do realizacji dalszych, bardziej złożonych technik prezentowanych na danym przedmiocie. Proszę pamiętać, iż realizacja zajęć dydaktycznych w formie zdalnej, jest z jednej strony bardzo wygodna gdyż mogą Państwo realizować materiał dydaktyczny w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie, natomiast z drugiej strony istnieje spore ryzyko, iż zostawią sobie Państwo wszystkie lub większość treści do realizacji na koniec okresu pracy zdalnej i po prostu nie zdążą Państwo wtedy wszystkie przerobić. Należy pamiętać, iż Tele-praca wymaga dużego poziomu samokontroli, systematyczności oraz uczciwości względem samego siebie.

Proszę również o dokumentowanie prowadzonej przez Państwa pracy w postaci odpowiednich plików generowanych przez określone aplikacje (chodzi mi o rozwiązania poszczególnych przykładów oraz zadań do samodzielnego rozwiązania). Określone treści będą Państwo przesyłać na moją prośbę w okresie realizacji zajęć dydaktycznych w bieżącym okresie lub zostaną one zebrane przeze mnie po rozpoczęciu tradycyjnego procesu nauczania po zakończeniu okresu zawieszenia zajęć na Uczelni. Ufam, iż rozsądnie podejdą Państwo do tej sprawy, łączę wyrazy szacunku,

Marcin Olech

P.s.
W razie pytań z Państwa strony dotyczących przedstawionych wyżej treści uprzejmie proszę o kontakt drogą mailową.

Powrót do listy aktualności